НАДРІЧНЕ - наше рідне село   
Сайт села Надрічне (до 1946 року Дрищів) Бережанського району Тернопільської області - батьківщини Митрополита Галицького та Архиєпископа Львівського - предстоятеля Української Греко-Католицької Церкви Спиридона Литвиновича (1810 - 1869)
                                            
RSS       
PDA

Авторизація

Сьогодення села

Установи села

Історія села

Спиридон Литвинович

Карти села

Інтернет-описи села

Хмарка тегів
 

Календар

Архів записів

Пошук на сайті


Пошук (google)


Наша кнопкаСтатистика
Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0

Flag Counter


Швидке спілкування

Вітаю Вас, Гість · RSS 08 February 2023, 12:10

Головна » 2016 » Липень » 9 » Церква Святої Параскеви в Розгадові
13:46
   Церква Святої Параскеви в Розгадові

За деякими ознаками, церква і цвинтар в Розгадові були засновані незабаром після виникнення села і були розташовані з протилежного боку села, в місцевості «За хрестом». Перша відома церква в селі була збудована в 1696 р. Простояла до 1910 р. Тоді церкву розібрали і продали в недалеке село Йосипівка (сьогодні Зборівського р-ну). Протягом 1908-1911 рр. будівничий Михайло Дидик з Дрищева звів існуючу деревяну церкву. Також в історії церкви фігурує дата "1928 рік" -  мабуть, тоді церкву грунтовно ремонтували після Першої світової війни. Будували церкву спочатку без дозволу. Потім влада видала дозвіл на будівництво і сприяла йому. Дерево (різаний дубовий брус) для будови надав граф Потоцький. Церкву відвідував митрополит Андрей Шептицький.
 Після другої світової війни зачиненою не була. 31 липня 2010 року, урочисто відсвяткували 100-ліття церкви. Перед тим її та дзвіницю зовні повністю відремонтували - витратили понад 200 тисяч гривень. Церква в користуванні громади УГКЦ.
Розташована на північній околиці села, на схилі гори, над дорогою. Хрещата, триверха будівля на високому кам'яному підмурівку. Вівтар гранчастої форми має прибудовані з обидвох сторін ризниці, до нави з півночі і півдня прилягають бічні рамена, а до бабинця з заходу - вужчий присінок. Церкву оточує піддашшя знизу зашальоване дошками, оперте на фігурні випусти вінців зрубів і приставні кронштейни. Стіни підопасання після останнього ремонту по брусах зрубу горизонтально оббили дошками, надопасання - ошалювали деревяними планками, які імітують гонти. Повністю замінили в церкві всі вікна і двері. Бічний вхід до церкви існує в південній стіні бабинця. Середхрестя нави на четверику завершує світловий восьмерик, вкритий цибулястою банею з ліхтарем і маківкою. Аналогічне завершення тільки менших розмірів влаштоване над бабинцем і вівтарем. Гребені двосхилих причілкових дахів бічних рамен вінчають маленькі ліхтарі з маківками. На південний захід від церкви знаходиться деревяна квадратова в плані триярусна дзвіниця, вкрита наметовим пірамідальним дахом.
Одна з найгарніших деревяних церков на Зборівщині.

***
Про першу церкву в селі відомо, що вона і цвинтар були в місцевості «За хрестом». Це було дуже давно. Документи свідчать, що деревяна церква з 1696 р. проіснувала в селі до 1910 року. Кажуть, тоді будівлю розібрали і перевезли до с. Йосипівка (сьогодні Зборівського району). Мешканці Розгадова вже мали збудований новий храм, який існує сьогодні. Будівництво розпочали в 1908 році без дозволу. Майстром був Михайло Дидик з села Дрищів (сьогодні с. Надрічне, Бережанського району). В процесі зведення будівлі громада отримала необхідні дозволи. Граф Потоцький дав для будівництва дуби.
Освятили храм в 1911 році. З візитацією тут побував митрополит Андрей Шептицький. В 1928 році церква ремонтована після пошкоджень в першій світовій війні. В радянський час постійно діюча. Церква і деревяна триярусна дзвіниця тотально відновлені греко-католицькою громадою (стіни оббили гонтами, замінили двері, вікна і т.д. - витратили понад 200 тис. грн.), адже в 2010 р. провели велике святкування століття церкви. Хрещата в плані, має три верхи, яскраву зовнішність, розташована на схилі з початку села (якщо їхати зі сторони Поморян) - для мене вона, мабуть, найгарніша в Зборівському районі.
Що пишуть про храм у виданні "Тернопільсько-Зборівська архиєпархія УГКЦ. Парафії, монастирі, храми. Шематизм". Тернопіль: ТОВ "Новий Колір", 2014 - 520 с.
"Стару церкву в с. Розгадів збудовано у 1696 р., а в 1867 році - розширено, у 1874 р. - розписано. Церква була дерев"яною однокупольною, покритою гонтом. Нову церкву св. Параскевії збудовано у 1910-1911 рр. на місці старої, розібраної і проданої у с. Йосипівку (Юзефку), де вона згодом згоріла. Зі старої церкви дотепер залишилися речі церковного вжитку, а також бічний престіл Матері Божої, який у старій церкві був головним, багато ікон на стіні та іконостасі.
Нову дерев'яну церкву будували за о. Євстахія Данилевича. 29 червня 1938 року з візитацією на парафії побував єпископ Іван Бучко. Під час візитації єпископ освятив головний престіл, який зберігся до нині. До 1946 р. парафія належала до УГКЦ. З 1946 по 1992 р. вона належала разом із храмом до РПЦ (Російської Православної Церкви). У 1992 році парафія влилася в лоно УГКЦ".
Категорія: Історія | Переглядів: 839 | Додав: NADRICHNE | Рейтинг: 0.0/0

Всього коментарів: 0
avatar


Безкоштовний каталог сайтів Каталог MyList.com.ua Каталог україномовних сайтів Україна онлайн LogUA-Сервіс статистики та рейтинг україномовних сайтів. Топ сайтів України. Каталог
сайтів України Каталог веб ресурсів Тернопільщини
При будь-якому використанні матеріалів сайту активне посилання на сайт є обов' язковим!

Всі права захищені © 2012-2023   NADRICHNE.ORG.UA   NADRICHNE.AT.UA