НАДРІЧНЕ - наше рідне село   
Сайт села Надрічне (до 1946 року Дрищів) Бережанського району Тернопільської області - батьківщини Митрополита Галицького та Архиєпископа Львівського - предстоятеля Української Греко-Католицької Церкви Спиридона Литвиновича (1810 - 1869)
                                            
RSS       
PDA

Авторизація

Сьогодення села

Установи села

Історія села

Спиридон Литвинович

Карти села

Інтернет-описи села

Хмарка тегів
 

Календар
«  Липень 2018  »
ПнВтСрЧтПтСбНд
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031

Архів записів

Пошук на сайті


Пошук (google)


Наша кнопкаСтатистика
Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0

Flag Counter


Швидке спілкування

Вітаю Вас, Гість · RSS 29 Липня 2021, 05:42

Головна » 2018 » Липень » 2 » Монетизація субсидій: як отримати грошову компенсацію
11:38
   Монетизація субсидій: як отримати грошову компенсацію

***
Монетизація субсидій означає, що замість погашення державою частини плати за спожиті комунальні послуги, субсидіанти отримують на руки гроші, які використовуються для погашення вартості послуг ЖКГ на загальних підставах.
Зміни та нововведення в програмі субсидій
Міністерство фінансів України розробило механізм модернізації державної програми по компенсації витрат на оплату комунальних послуг. Зокрема, однією зі змін є нарахування субсидій за фактичним обсягом спожитих послуг, а не по соціальним нормам на світло, воду, газ і тепло.
Перехід на грошові розрахунки за субсидіями передбачає кілька етапів проведення монетизації, а саме:
- монетизація розрахунків за комунальними субсидіями на рівні підприємств, які надають послуги (з 1 січня 2018 року)
- монетизація субсидій на рівні домогосподарств. Субсидія буде виплачуватися грошима адресно (на особисті рахунки субсидіантів), але тільки після успішного впровадження першого етапу монетизації і створення єдиного реєстру та бази даних субсидіантів
Грошова компенсація за невикористану субсидію
Після опалювального сезону сім’ї, які економно споживали газ або електроенергію для обігріву своїх осель, отримують грошову компенсацію від держави. Урядовий проект монетизації зекономлених пільг і субсидій передбачає відшкодування вартості 100 кубів газу або 150 кіловат електроенергії (залежно від використовуваної системи опалення). Споживачі можуть отримати компенсацію в розмірі:
135 гривень — за електрику
700 гривень — за природний газ
Отримати компенсацію за заощаджену субсидію можуть тільки власники (орендарі) будинків з індивідуальним опаленням. Для мешканців багатоквартирних будинків монетизація субсидій не проводиться.
Здійснити монетизацію залишку зекономленої субсидії та отримати грошову компенсацію за газ або електроенергію можна звернувшись в управління соціального захисту населення за місцем проживання та надавши:
- заяву на монетизацію субсидії
- реквізити банківського рахунку або номер поштового відділення, куди відправити компенсацію
Механізм повернення коштів за невикористану субсидію та терміни подачі заяв на монетизацію визначаються Кабінетом Міністрів України.

***
Уряд підозрює, що не всі сім'ї, які отримують комунальні субсидії, справді їх потребують. На думку чиновників, зробити систему субсидій більш прозорою дозволить монетизація. Що це таке і як це допоможе бюджету?
Що таке комунальні субсидії і як вони виплачуються?
Субсидії на комунальні послуги — адресна державна соціальна допомога. Гроші на них закладаються у законі про державний бюджет. У 2018 році на пільги та субсидії на комунальні послуги для населення планується витратити 71 млрд грн або 7,2% держбюджету.
За даними Держстату, у листопаді 2017 року субсидії отримували 6 631 670 сімей. Механізм їх виплати такий: з держбюджету кошти транзитом через місцевий бюджет переказуються на рахунки територіальних управлінь соціального захисту, далі — на рахунки житлово-комунальних підприємств.
Тобто отримувач грошової допомоги навіть не торкається цих грошей, а бачить їх у вигляді знижки у квитанції.
Хіба це не праює, навіщо монетизація?
Така система роздуває витрати на субсидії з державного бюджету. В її архітектурі закладені можливості для зловживання системою з боку усіх учасників: постачальників комунальних послуг, держави, споживачів.
Останніх вона не стимулює економити, що призаодить до ще більших витрат при кожному зростанні цін на газ або електроенергію.
Система субсидування складається з двох підсистем: нарахування та фінансування субсидій. Завдання першої — визначити, яких споживачів потрібно підтримати, другої — заплатити за частину їх споживання.
Споживачі нерідко намагаються обдурити систему на етапі нарахування, приховуючи рівень доходів членів родини. Недосконалі механізми нарахування субсидії дозволяють це робити.
Постачальники послуг зацікавлені надавати отримувачам субсидій більше послуг — тому що держава їм за це заплатить. Непрозорий механізм переказу субсидій створює простір для зловживань.
Однак і сама держава іноді просто не переказує субсидії, створюючи борги для місцевих ТКЕ.
Що робити?
Уряд та експерти вважають, що більш прозорою систему зробить монетизація. Це така схема фінансування субсидій, за якої споживач отримує кошти "живими" грошима на банківську картку або готівкою. У деяких районах українці саме так отримують субсидію на тверде паливо.
Зараз субсидія автоматично вираховується з повної вартості комунальних послуг. Монетизація передбачає, що сім'ї отримуватимуть з державного бюджету кошти, що покриватимуть частину їх витрат на комунальні послуги.
Однак вдосконалення потребує і система нарахування субсидій. Держава повинна краще розуміти, хто із споживачів справді потребує субсидії, і чи не є завищеними соціальні нормативи споживання.
Чи вирішить монетизація проблему шахрайства?
Субсидії в Україні не завжди отримують ті, кому вони справді необхідні. Часто люди свідомо отримують зарплату "в конвертах" і просять знижку на комунальні послуги. Так вони ховають від оподаткування свої доходи та отримують субсидії. Держава в цьому випадку програє двічі.
Тобто сама лише монетизація не вирішить проблему неплатежів. Потрібен ефективний механізм верифікації на рівні нарахування субсидій.
Для її проведення потрібно створити реєстр отримувачів субсидій. 14 березня Кабінет міністрів ухвалив відповідну постанову. Після створення реєстру повинна відбутися перевірка даних про доходи отримувачів субсидій.
Навіщо тоді потрібна монетизація субсидій?
Правильно здійснена монетизація зробить державну підтримку населення прозорою. Також вона може стимулювати людей до скорочення споживання ресурсів, а це зменшуватиме потребу в субсидіях.
За даними "Нафтогазу", за дев'ять місяців 2017 року коштами субсидій за газ було сплачено 42,8 млрд грн. Експерти кажуть, що за умови правильної монетизації субсидій держбюджет зекономить десятки мільярдів гривень.
Крім того, зміна системи субсидій є однією з вимог України в рамках програм співпраці з її основними кредиторами — МВФ, Світовим банком, ЄС та ЄБРР.
Як відбуватиметься монетизація комунальних субсидій?
Уряд говорить про два етапи.
Перший етап почався 1 січня 2018 року. На цьому етапі на субсидії чекає монетизація на рівні підприємств ЖКГ. Кабмін відмовився від спільних протокольних рішень — з їх допомогою проводилися клірингові розрахунки між суб'єктами. Протокольні рішення замінили спеціальним реєстром, хоча незрозуміло, як це вирішить проблему, коли казначейство не переказує кошти.
За версією уряду, держава напряму виділятиме кошти підприємствам, які надають послуги, залежно від обсягів спожитих ресурсів. Отримані кошти підприємство зможе витратити тільки за цільовим призначенням — на оплату спожитих енергоносіїв. При цьому підприємства, які надають комунальні послуги, зможуть вільно обирати постачальника енергоносіїв.
Однак реалізувати цю схему не вийде. З квітня 2017 року уряд зобов'язав "Нафтогаз" постачати газ для населення за цінами, нижчими від ринкових. 28 березня Кабмін продовжив дію цієї норми до червня 2018 року. Тож поки ринок газу для населення у стані формування, анонсована перемога відкладається.
Другий етап передбачає монетизацію субсидій на рівні сімей. Тобто сім'ї отримуватимуть субсидії "живими" грошима і направлятимуть їх на оплату комунальних послуг. Стосовно цього етапу в уряду відсутнє детальне бачення.
Субсидія буде нараховуватися не за соціальними нормами, а за фактичним обсягом спожитих послуг. Саме на цьому етапі українці почнуть отримувати від держави "живі" кошти на оплату комунальних послуг.
Чи можна буде витратити виділені кошти на щось інше?
Поки що це питання відкрите. У листопаді 2017 року зекономлені сім'ями субсидійні гроші просто переказувалися на рахунки у банках або виплачувалися на пошті.
Тоді жодних обмежень щодо їх використання не було.
Розглядаються кілька варіантів. Перший — створення соціальних карток у державних банках з обмеженими можливостями використання. Отримані "живі" субсидії сім'ї зможуть переказувати лише на оплату комунальних послуг.
Другий варіант — дозволити використання "живих" субсидійних грошей на заходи з енергоефективності, як, наприклад "теплі" кредити.
Третій варіант — дозволити вільне використання грошей. Цей варіант найбільш простий, однак ризикований для держави через погану платіжну дисципліну населення. Зараз відсутні інструменти забезпечення платежів — пені і штрафи — за несвоєчасну оплату та дієва процедура судового стягнення боргів.
Впровадження спеціальних рахунків через технічні особливості вимагає часу, адже необхідно вносити зміни до регуляцій Національного банку України.
Коли можна буде отримати "живі" кошти?
Закон "Про житлово-комунальні послуги" вимагає запровадження монетизації до 1 січня 2019 року. Уряд обіцяє, що до кінця 2018 року сім'ї почнуть отримувати "живі" гроші. Однак є питання щодо ліквідності казначейства. Чи має держбюджет необхідний об'єм "живих" коштів для своєчасних розрахунків?
Уряд часто не оплачує субсидії, перекладаючи фінансовий тягар на ТКЕ та "Нафтогаз". Кабмін закриває бюджетні дірки завдяки створенню боргів у цих компаніях. В останні роки борги Мінфіну за субсидіями переходять з року в рік, тому невідомо, чи впорається бюджет з таким фінансовим навантаженням.
Один дуже маленький нюанс. Попри те, що у нас широко використосвується термін ЖКП, держава не надає житлових послуг. Тому лишаються комунальні
Переглядів: 563 | Додав: NADRICHNE | Рейтинг: 0.0/0

Всього коментарів: 0
avatar


Безкоштовний каталог сайтів Каталог MyList.com.ua Каталог україномовних сайтів Україна онлайн LogUA-Сервіс статистики та рейтинг україномовних сайтів. Топ сайтів України. Каталог
сайтів України Каталог веб ресурсів Тернопільщини
При будь-якому використанні матеріалів сайту активне посилання на сайт є обов' язковим!

Всі права захищені © 2012-2021   NADRICHNE.ORG.UA   NADRICHNE.AT.UA