НАДРІЧНЕ - наше рідне село   
Сайт села Надрічне (до 1946 року Дрищів) Бережанського району Тернопільської області - батьківщини Митрополита Галицького та Архиєпископа Львівського - предстоятеля Української Греко-Католицької Церкви Спиридона Литвиновича (1810 - 1869)
                                            
RSS       
PDA

Авторизація

Сьогодення села

Установи села

Історія села

Спиридон Литвинович

Карти села

Інтернет-описи села

Хмарка тегів
 

Календар

Архів записів

Пошук на сайті


Пошук (google)


Наша кнопкаСтатистика
Онлайн всього: 4
Гостей: 4
Користувачів: 0

Flag Counter


Швидке спілкування

Вітаю Вас, Гість · RSS 26 Вересня 2021, 02:42

Головна » 2017 » Серпень » 28 » До проблеми згуртованості сільських громад
22:02
   До проблеми згуртованості сільських громад
Лук’янова М.М.
 кандидат економічних наук, старший викладач Відокремленого підрозділу Національного університету біоресурсів і природокористування України «Бережанський агротехнічний інститут» 

 ДО ПРОБЛЕМИ ЗГУРТОВАНОСТІ СІЛЬСЬКИХ ГРОМАД 
THE PROBLEM OF RURAL COMMUNITIES COHESION
У статті наведено теоретичні аспекти проблем згуртованості сільських громад, сприяння налагодженню діалогу між місцевими жителями у вирішенні питань спільної життєдіяльності та розвитку. Виділено основні ознаки згуртованої громади. Узагальнено індикатори згуртованості громад. Проведено оцінку рівня громадської згуртованості в Україні загалом та сільській місцевості зокрема. Здійснено апробацію якісних індикаторів згуртованості на прикладі громади села Надрічне Тернопільської області. Ключові слова: громада, згуртованість громади, соціальна взаємодія, індикатори згуртованості громади, зрілість громади.

Спробуємо апробувати якісні індикатори згуртованості на прикладі громади с. Надрічне Бережанського району Тернопільської області. Станом на 1 січня 2017 р. сільська громада нараховувала 741 особу (200 дворів), з них 55% – особи працездатного віку, 16% – молодь до 28 років, 24% – пенсіонери.
Оцінка приналежності. Самоідентифікація з категоріями «Надрічне» чи «Дрищів» (назва села впродовж 1420–1946 рр.) є невід’ємним соціально-психологічним феноменом для жите- лів та осіб, що тут народились. 14 серпня 2016 р. у Надрічному пройшло громадське обговорення, а згодом і позачергова сесія сільської ради, на яких одноголосно відхилено проекти створення об’єднаних територіальних громад, до яких увійшли б усі населені пункти Бережанщини та місто обласного значення Бережани. Натомість існує чітке бачення Надрічного як адміністративного центру об’єднаної територіальної громади Біщівської, Жуківської, Надрічнянської, Рекшинської та Урманської сільських рад як історично, ментально, родинно та географічно споріднених.
Оцінка взаємодії в громаді. На території сільської ради функціонують Надрічнянська громадська організація «Надрічне» та орган самоорганізації населення – вуличний комітет «Джерело-3». За тісної співпраці з місцевою радою перша організація втілює навчально-спортивні проекти (залучення ресурсів для проведення ремонту школи, участь футболь- ного клубу «Надрічне» в чемпіонатах і кубках району), друга – акцентована на вирішенні господарських проблем (зокрема, система водопостачання села). Громада села збирає добровільні фінансові пожертви для підтримки її членів у періоди соціально-економічної скрути (важкі хвороби людей, загибель великої рогатої худоби).
Громада за участю місцевих підприємців бере активну участь у роботі волонтерського центру «Бережани». Оцінка взаємодії з місцевою владою. У жовтні 2015 р. на чергових місцевих виборах переміг з 88% голосів виборців в. о. Надрічнянського сільського голови, секретар Надрічнянської сільської ради В.В. Баран. Кількість звернень до сільської ради та їх позитивне вирішення суттєво зросли у порівнянні з попередніми роками. Це пояснюється креативністю і новаторським підходом до роботи нового голови.
Прикладом роботи молодого очільника громади є ремонт мосту в селі Надрічне в 2015 р. та реконструкція дороги обласного значення О200101 «Бережани – Розгадів» у 2016 р. Востаннє ремонтні роботи тут проводились більше 15 років тому. Варто зазначити активне залучення до вирішення проблем відновлення дорожнього покриття місцевої громади. Зокрема, було організовано перекриття проїзду мостом через річку Золота Липа для вантажного автотранспорту агрохолдингу «Мрія», у результаті чого міст було відремонтовано за участю агрохолдингу – ними перераховано близько 30 тис. грн. на рахунок філії «Бережанський автодор».
Громадою реалізовано енергоефективний проект у Надрічнянській ЗОШ І-ІІ ст. на загальну суму близько 827 тис. грн., у тому числі 80% за рахунок Фонду регіонального розвитку і 20% – співфінансування з районного бюджету.
З метою підвищення соціальної взаємодії в громаді з її членами ведеться висвітлення новин у мережі Інтернет: nadrichne.org.ua, https:// www.youtube.com/user/nadrichne, сторінки в соціальних мережах (https://www.facebook. com/nadrichne/ та https://www.facebook.com/ groups/ nadrichne/, http://vk.com/nadrichne, http://www.ok.ru/selonadrichne).
Також у громаді проводяться спільні святкування релігійних та державних свят. У 2015 р. започатковано проведення Дня села, що гармо нійно об’єднує релігійні, спортивні, концертні, танцювальні та інші заходи, вшанування знакових людей та є унікальною візуальною демонстрацією самобутності та відкритості громади. Місцями найбільшого гуртування людей у релігійні свята та неділю є церква, у вихідні дні, державні свята – Народний дім та центр села.
Оцінка безпеки. У 2014–2016 рр. дискримі- нації прав людини на території Надрічнянської сільської ради не зафіксовано. Насамперед це пояснюється етнічною та релігійною спорідненістю – громадяни України, європеоїдної раси, україномовні, греко-католики, вихідці з Надрічного та інших населених пунктів Бережанщини.
У 2014–2016 рр. жителями Надрічного орієнтовно три десятки разів (без урахування повідомлень про ненасильницьку смерть) було здійснено виклики працівників Національної поліції. Здебільшого це були факти сімейних скандалів (після рішень суду винні у порушенні отримували покарання у вигляді 30–60 годин громадських робіт).
Оцінка доступності послуг. На території Надрічнянської сільської ради функціонують дитячий дошкільний навчальний заклад «Малятко», загальноосвітня школа І-ІІ ступенів, сільський клуб, бібліотека (програма «Бібліоміст»), відділення поштового зв’язку та сільська рада, фельдшерський пункт. Ці об’єкти компактно розташовані, перебувають у гарному стані, працюють відповідно до затверджених графіків роботи та надають відповідні послуги. У Храмі Свм. Йосафата парафіяни греко-католицької церкви вдовольняють власні духовні потреби. Силами громади утримується стадіон та 2 дитячі майданчики. Вигідне розташування (12 км до районного центру і 62 км до обласного) та задовільне транспортне сполучення компенсують можливу нестачу послуг, які доступні в місцевій громаді. 

Повний текст наукової статті М.М.ЛУК'ЯНОВОЇ "До проблеми згуртованості сільських громад" доступний за адресою:
Переглядів: 463 | Додав: NADRICHNE | Рейтинг: 0.0/0

Всього коментарів: 0
avatar


Безкоштовний каталог сайтів Каталог MyList.com.ua Каталог україномовних сайтів Україна онлайн LogUA-Сервіс статистики та рейтинг україномовних сайтів. Топ сайтів України. Каталог
сайтів України Каталог веб ресурсів Тернопільщини
При будь-якому використанні матеріалів сайту активне посилання на сайт є обов' язковим!

Всі права захищені © 2012-2021   NADRICHNE.ORG.UA   NADRICHNE.AT.UA