НАДРІЧНЕ - наше рідне село   
Сайт села Надрічне (до 1946 року Дрищів) Бережанського району Тернопільської області - батьківщини Митрополита Галицького та Архиєпископа Львівського - предстоятеля Української Греко-Католицької Церкви Спиридона Литвиновича (1810 - 1869)
                                            
RSS       
PDA
Авторизація

Сьогодення села

Установи села

ФК "Енергія"

Історія села

Спиридон Литвинович

Карти села

Інтернет-описи села

Випадкові фото

Хмарка тегів
 

Календар
«  Жовтень 2017  »
ПнВтСрЧтПтСбНд
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031

Архів записів

Пошук на сайті


Пошук (google)


Наша кнопкаСтатистика
Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0

Flag Counter


Швидке спілкування
200

Вітаю Вас, Гість · RSS 22 Жовтень 2017, 15:02

Головна » Архів матеріалів


6 грудня виповнюється 202 роки з дня народження видатного сина нашого села Спиридона Литвиновича. В історію України він увійшов як Митрополит Галицький, Архієпископ Львівським та єпископ Кам'янецький (1863-1869), депутат-віриліст Галицького сейму (1861-1869), член Державної ради Австрійської імперії, посол і віце-президент Австрійського райхсрату (1861–1864). Проте, окрім великої церковно-державницької роботи, Спиридон Литвинович був й знаним автором патріотичних поезій, зокрема, слів до популярної старогалицької пісні «Руський молодець» («Я щасний руську матір маю»).

***
Я щасний, руску матір маю
Я щасний, руску матір маю,
І ревний русин мій отець,
Я тим над все ся величаю,
Щом щиро рускій молодець.
До руской пісні в моїй груди
Аж скаче серденько моє.
Для руской слави мої труди,
Для руской віри серце бє.

Сли дасть мні Бог небесний віру
Голосити руским дітем,
Серця їх по Христа приміру
Роз’яру милости огнем! ... Читати далі »
Категорія: Митрополит Литвинович | Перегляди: 693 | Автор: NADRICHNE | Дата: 06 Грудень 2012 | Коментарі: (0)У числі довгожителів Тернопільщини, котрі дожили до ста й більше років – Пелагія Павлівна Білан із с. Надрічне. 25 листопада найстарішій надрічнянці виповнилося 100, з чим її сердечно вітали рідні і, вже за традицією, керівники району, представники управління праці та соціального захисту населення, територіального центру соціального обслуговування (надання соціальних послуг), котрі привезли ювілярці подарунки, квіти, солодощі. Гості сердечно поздоровили всю родину з неординарною подією – 100-літтям Пелагії Білан, побажали всім дожити до такого поважного віку і вручили вітальну листівку від Президента України, зазначивши: вклоняємось Вашій життєвій мудрості, багатому досвіду, незламності перед воєнними лихоліттями й труднощами післявоєнної відбудови. Такі люди заслуговують подяки за багаторічну самовіддану працю на користь родині й Батьківщині. Переживши чимало важливих і бурхливих подій, вони стали свідками народження й розбудови незалежної Української держави. За теплі слова вітань і дарунки гостям щиро подякували родичі довгожительки, зокрема невістка Катерина Білан, оскільки старенька захворіла, та й пам’ять, на жаль, її підводить.
100-річна Пелагія нині вже прапрабабуся. У неї один син, дві внучки, два правнуки і два праправнуки-улюбленці, один із яких – 8-річний Андрійко, учень 3 класу місцевої школи, який радує стареньку і всіх рідних веселими іграми й відмінними успіхами в навчанні.
Найстаріша уродженка Надрічного (колишня назва с. Дрищів) прожила життя непросте – з важкою працею на полі й щоденними родинними турботами. Її чоловік Павло був учасником Другої світової війни, відійшов у засвіти вже декілька років тому. Жінка перенесла нелегку ношу туги, мук у голодні післявоєнні роки, виснажливої праці в місцевому колгоспі, де трудилась ланковою більше 20 років. Вона була досить скромною,
невибагливою, релігійною, завжди переживала за своїх рідних і близьких, турбувалася про них, як і про урожай на полі, бо вважає: доки живеш – треба про все добре дбати. Це для неї було певним життєвим девізом.Категорія: | Перегляди: 544 | Автор: NADRICHNE | Дата: 29 Листопад 2012 | Коментарі: (0)Сьогодні, 28 листопада, в Надрічнянській загальноосвітній школі І-ІІ ступенів пройшли одразу два районних семінари.
Мотурняк Марія Євгенівна провела відкритий урок художньої культури, а Недільська Світлана Степанівна - музики.

Категорія: | Перегляди: 501 | Автор: NADRICHNE | Дата: 28 Листопад 2012 | Коментарі: (0)Чемпіонат Бережанського району - 2012
26 тур. 25 листопада

"Котів" – "Тростянець" 3:1
"Уніка – Лісники" – "Божиків" +:–
"Куропатники" – "Вільховець" 4:2
"Біще" – "Жива земля" (Потутори) +:–
"Жуків – Лапшин" – "Саранчуки" 2:4 

«За Україну» (Бережани) – «Надрічне» +:–Категорія: | Перегляди: 525 | Автор: NADRICHNE | Дата: 26 Листопад 2012 | Коментарі: (0)СВЯТИЙ ЙОСАФАТ - ПОСЛІДОВНИК ХРИСТА
Певне такою була Божа воля, щоб св. Йосафат, архієпископ Полоцький, своєю кров'ю зросив ниву св. з’єднання. Той пастир мав, як і наш Спаситель, Ісус Христос, пролити свою кров за правду, і нею довершити справу св. єдності. Проти нього обернуться всі ті, що отцем його називали, а ті котрим він чинив добро, проллють його кров.
До Полоцька чимраз частіше доходили вісті, що вітебчани вирішили пролити кров свого владики. Не зважаючи на те, Св. Йосафат в кінці листопада вирішив їхати до Вітебська.
– "Знаю, що хочуть мене убити – говорив Святий – але знаю і те, що святі Отці віддавали життя за віру”.
Щасливо прибув Йосафат до Вітебська й, хоч цілий Вітебськ кипів злістю й ненавистю до нього, він спокійно взявся до своєї праці, мовби він не був предметом цього гніву. Годив розгніваних, поучував, сповідав, відправляв Богослуження. Коли на Св. Димитрія говорив проповідь до своїх убивців, то взяв собі на науку ці слова з Євангелія: "Прийде година, що кожний, хто уб’є вас, думатиме, що службу приносить Богові” (Йоан. 16, 2). Між іншим говорив до них: "Ви, вітебчани, шукаєте моєї смерті; по ріках, мостах, дорогах, вулицях засідаєте на мене. Але бачите – я сам добровільно приходжу до вас, щоби ви знали, що я є вашим пастирем. Дав би Бог, щоби я за вас, за святу єдність, за престол Петра й його наслідників – римських єпископів, віддав свою душу!” Хотів Св. Йосафат повчити своїх підданих і привести до опам’ятання, як колись Божественним Спаситель хотів опам’ятати зрадника Юду, також свого підданого й учня. Та на закам’янілого грішника нема ліків.
Ще один приклад любові Йосафата. За чотири дні перед своєю смертю, запросив до себе свого найбільшого ворога, а потім убивцю Наума Вовка, радника Вітебського і, прийнявши його дружно, переконував, щоб той погодився з одним чоловіком, із котрим гнівався. Коли ж Наум не дався схилити до нього, передбачив йому, що коли не погодиться, то вмре насильною смертю. Наум не послухав, а через кілька тижнів потім за участь у вбивстві свого пастиря скінчив своє життя під катівською рукою.
Вже давно зробили вітебчани заговір на життя Святого Йосафата. Треба було лише знайти якийсь привід, котрим можна би було покрити злочин. Ще перед приїздом Святого до Вітебська ухвалено на одному із міських засідань зневажати владичу службу, а коли владика заступиться за неї, тоді явно напасти на палати і сповнити свою диявольську справу. Так і сталося. Як лише по приїзді владики показалася служба в місті, або вийшла де поза палату, схизматики зневажали її, погрожували, били, кидали камінням. Св. Йосафат просив усіх слуг, щоби зносили кривди терпеливо й заховувалися спокійно. В таких обставинах пережив Св. Йосафат зі своїми слугами в Вітебську два тижні. Задовго, однак, було чекати схизматикам, постановили проте якнайшвидше сповнити свій злочин. 11 листопада в суботу зібралися ще раз до ратуші й під проводом Наума Вовка й Симеона Ніші, найбільших ворогів Св. Йосафата, вирішили не відкладати далі, наступного дня, в неділю, напасти на палату й убити зненавидженого владику. Схизматицький священик Ілія мав докучати службі Йосафата, а коли би служба побила його за те, або ув’язнила, тоді на даний із ратуші знак домовлено вдарити в усі дзвони, а нарід мав громад ... Читати далі »
Категорія: | Перегляди: 672 | Автор: NADRICHNE | Дата: 25 Листопад 2012 | Коментарі: (0)Сьогодні, 25 листопада, виповнюється 100 років найстаршій жительці нашого села Білан Пелагеї Павлівні.
Вона стала першою людиною за багато останніх десятиліть історії Надрічного (Дрищева), яка дожила до такого видатного віку.

Категорія: | Перегляди: 493 | Автор: NADRICHNE | Дата: 25 Листопад 2012 | Коментарі: (0)24 листопада 1949 року у Надрічному "зав'язано" колгосп імені Ворошилова (після 1956 року "Зірка").

***
"Одностайно"
Після бою повстанців з облавцями у дворі Я.Савчука, село жило в постійній напрузі, страсі, під загрозою виселення будь-котрої родини. За таких обставин 24 листопада 1949 року зранку Надрічне пробудилося від рокоту машин і на своїх вулицях побачило багато "гостей" у формі і цивільних, які розпоряджалися. За їх наказом солдати звели людей до приміщення школи; там у класі, за столом, сиділи прибульці з району зі стосиками заздалегідь заготовлених заяв про "добровільний" вступ до колгоспу".
Кажуть, що солдати ще з ґанку підганяли селян стусанами й прикладами; звичайно, задні налягали на передніх, а ті мало не падали на стіл, з-за якого суворий незнайомець уповноважений резюмував: "Нє спеші, всех успеєм оформить!".
Того дня "встигли оформити" 164 родини надрічнянців, і чергове число районної газети «Червоні Бережани» за 27.ІХ.49 подало тріумфуючу інформацію про «одностайний» вступ селен Надрічного ц колгосп ім. Ворошилова, який у районі став 24-им.
Головою обрали свого чоловіка, надрічнянця Григорія Вдовина, селянина, можливо трохи вище середніх статків, колишнього стрільця Української Галицької Армії. Проте за короткий час почали йому вішати загрозливі ярлики, - і ось поставили на його місце Івана Галушку, що в молоді літа був чудовим аматором сцени, пізніше – дяком. Скоро й цей голова не сподобався владі, - не справився з хлібоздачею. Привезли Миколу Тимофійовича Секрета, уродженця Житомирщини. Протримався ц цьому кріслі довше 1951-1954 р.р. За його правління в Надрічному відбудовано млин, зведено деякі фермерські приміщення, запрацювала пилорама, розширено кам’яний кар’єр під Ясеновим і За Ковальчуками.
Пізніше, коли головував Кругових Микола, росіянин, фронтовик, цей кар’єр переведено в ранг державного, встановлено дробарки; щебенем з-під  Ясенового вимощена не одна в районі і за його межами.
Якийсь час старшим був колишній політв’язень Іван Дмитрович Дупай, обов’язки електрика і касира виконував Василь Іванович Хараба, а в "забоях" працювали Михайло Васильович Баран, Михайло Баран (Романів), Лев Федорович Баран, Дмитро Бридун, Григорій Будний, Михайло Віятик (Галатин), Григорій Дмитрович Дидик, Лев Миколайович Савчук, Михайло Дмитрович Савчук, Ярослав Михайлович Савчук (механік на дробарці), а також дівчата й жінки Марія Драган, Ярослава Клюка, Ярослава Ковальчук (Воронишина) иа інші надрічнянці. Разом з ними працювали чоловіки з Біща і Поручина, Шумлян Малих, Урманя, Бишок та ще кількох поблизьких сіл.

В.Савчук. «Одностайно» / В.Савчук. Митрополиче село Дрищів-Надрічне. – Бережани-Тернопіль, 2007. – С. 132-133.

Категорія: | Перегляди: 689 | Автор: NADRICHNE | Дата: 24 Листопад 2012 | Коментарі: (0)Цікаву інформацію можна почерпнупи з документу під назвою "Додаток 12 (доповнення) до програми розвитку земельних відносин у Бережанському районі на 2008-2015 роки". І не лише про обсяги фінансування. 
За цими офіційними даними Надрічному, що займає площу 283,13 гектара, проживає 762 людини.

***

УКРАЇНА
БЕРЕЖАНСЬКА РАЙОННА ДЕРЖАВНА АДМІНІСТРАЦІЯ
ТЕРНОПІЛЬСЬКОЇ ОБЛАСТІ
РОЗПОРЯДЖЕННЯ
ГОЛОВИ РАЙОННОЇ ДЕРЖАВНОЇ АДМІНІСТРАЦІЇ

від " 5 ” жовтня 2012 р. м. Бережани № 462

Про погодження внесення доповнень
до Програми розвитку земельних
відносин у Бережанському
районі на 2008-2015 роки

Категорія: | Перегляди: 466 | Автор: NADRICHNE | Дата: 19 Листопад 2012 | Коментарі: (0)Чемпіонат Бережанського району - 2012
25 тур. 18 листопада

"Саранчуки" – "Надрічне" +:-

"Жива земля" (Потутори) – "Жуків – Лапшин" –:+
"Вільховець" – "Біще" 4:2
"Божиків" – "Куропатники" –:+
"Тростянець" – "Уніка – Лісники" 1:2
"Будівельник" (Підвисоке) – "Котів" 5:9 

Категорія: | Перегляди: 452 | Автор: NADRICHNE | Дата: 18 Листопад 2012 | Коментарі: (0)Завершилась Свята Місія в с. Надрічне
4 листопада 2012 року з молитвою на устах і сльозами на очах зустріли парафіяни села Надрічного Бережанського деканату, що на Тернопільщині владику Василя Семенюка та отців-місіонарів Михайла Шевчишина і Романа Жиравецького, редемптористів які прибули на Святу Місію.
Діти у вишиванках вітали гостей хлібом та словами вдячності. Вітав їх і сільський голова. Після цього урочистою ходою всі йшли від фігурки Матері Божої до храму, а діти сипали місіонарам під ноги квіти. У храмі зустрів і привітав отців парох о. Зеновій Бідула. 
Плакали старенькі, адже прожили вже життя і лише перед смертю мають можливість взяти участь у Місії. Деякі з них, не маючи змоги прибути до церкви пішки за станом здоров’я, добиралися на тракторі. Тому за це щиро дякували Богові та покровителю нашої парафії Митрополиту Спиридону Литвиновичу, який народився саме тут, у Надрічному, в 1811 р. Сам Христос говорив устами місіонарів, навчав парафіян любові, милосердя, закликав до покаяння та прийняття Пресвятої Євхаристії. 
Кожного дня дорослі і малі йшли на Святу Літургію та науку. Слухали із великим захопленням та молилися разом з отцями за здоров'я. А у п’ятницю, 9 листопада, була Служба Божа за померлих. 
Назавжди пам’ятатимуть діти зустрічі з братами-семінаристами. Адже вони не лише отримували науки, а ще й співали духовні пісні, грали ігри. 
Та найбільше всім запам’ятався передостанній день Місії, адже в цей день було благословення отцями-місіонарами дітей та їхніх матерів. А після вечірньої науки старі і малі палили ватру, співали пісень, усі були запрошені до солодкого столу. 
Догоріли останні жаринки вогню. Та парафіяни ще довго пам’ятатимуть цей день. 
11 листопада 2012 року - останній день Місії. Як не хочеться, щоб місіонарі залишали наше село! Отець Михайло запевнив, що вони не залишать нашу парафію, адже будуть щоденно згадувати всіх парафіян у молитвах. 
На згадку про Святу Місію було встановлено біля церкви Св. Йосафата пам’ятний хрест. 
Добротне зерно засівали місіонарі в душі парафіян. Нехай воно проросте і дасть добрий урожай. 
Галина Миколишин


... Читати далі »
Категорія: | Перегляди: 527 | Автор: NADRICHNE | Дата: 17 Листопад 2012 | Коментарі: (0)Безкоштовний каталог сайтів Каталог MyList.com.ua Каталог україномовних сайтів Україна онлайн LogUA-Сервіс статистики та рейтинг україномовних сайтів. Топ сайтів України. Каталог
сайтів України Каталог веб ресурсів Тернопільщини
При будь-якому використанні матеріалів сайту активне посилання на сайт є обов' язковим!

Всі права захищені © 2012-2017   NADRICHNE.ORG.UA   NADRICHNE.AT.UA